Lang leve Barry: pleidooi voor een kantoorhond cover

3 okt 2025 | Column

Lang leve Barry: pleidooi voor een kantoorhond

Door Jubel

Recente vacatures

Jurist
Ondernemingsrecht Vennootschapsrecht
2 jaar
Oost-Vlaanderen
Jurist
Ondernemingsrecht Vennootschapsrecht
0-1 jaar
Oost-Vlaanderen
Coördinator opleidingen
3 - 7 jaar
Antwerpen

Aankomende events

Er zijn heel veel redenen waarom het leuk is om voor Jubel te werken (dat doe ik net vandaag trouwens zes jaar). Interessante projecten, boeiende auteurs, leuke collega’s, toffe uitstapjes met het team. En dan is er – buiten categorie natuurlijk – Barry. Loyaal huisdier van onze chief happiness officer Nathalie, en in die hoedanigheid door ons allen geadopteerd als kantoorhond. Het is heerlijk om ’s ochtends op kantoor door hem begroet te worden. Een kantoorhond maakt iedere kantoordag beter. En ook het bedrijf profiteert er mee van. En dat allemaal voor wat koekjes en af en toe een aai.

Een hondse collega

Een office dog. Het klinkt wel als een trend voor hippe start-ups, ergens tussen de zitballen en de pingpongtafel. En toegegeven: Barry past wonderwel in het plaatje van de moderne, informele werkplek hier bij KnopsPublishing. Maar de voordelen van mijn viervoetige collega reiken verder dan wat leuke Instagrammomenten.

Minder stress, meer welzijn

De gesel van de eenentwintigste-eeuwse werkplek is stress. Wel, wist je dat dit al een eerste groot voordeel is van een kantoorhond? Onderzoek toont aan dat de aanwezigheid van een hond op de werkvloer stressverlagend werkt. Niet alleen voor zijn baasje, maar voor het hele team. Het aaien van een hond stimuleert de aanmaak van het ‘knuffelhormoon’ oxytocine en verlaagt tegelijk de productie van het stresshormoon, cortisol. Als je al ooit na een lastige vergadering een knuffel hebt gekregen van Barry, dan weet je dat die wetenschap klopt.

De aanwezigheid van een kantoorhond heeft zo een directe impact op het mentaal welzijn van de collega’s. En leidt daardoor ook tot minder ziekteverzuim. Maar ook op de lichamelijke gezondheid heeft een kantoorhond een positief effect, want met een hond erbij moet je wel naar buiten. Zo worden wij tijdens onze dagelijkse wandeling, naar de broodjeszaak voor een lekkere lunch, vaak vergezeld door Barry. Even naar buiten. In de frisse lucht. In zon of regen. Het heeft een heilzaam gezondheidseffect. En voor wie zelf niet meewandelt, brengt Barry de geur van regen mee terug naar binnen.

kantoorhond

 

 

Kantoorhond Barry – Photographer: Bernd Hendrickx | Copyright: © Bernd Hendrickx, All Rights Reserved

Een kantoorhond zorgt voor meer productiviteit

Je zou misschien denken dat zo’n kantoorhond voor heel wat afleiding zorgt. En dat klopt. Maar dan op een positieve manier. We werken hier geconcentreerd door, maar hebben zoals iedereen tussendoor nood aan pauze. Om ons weer helemaal op te laden. Barry geeft het goede voorbeeld door lekker in het zonnetje te chillen. Deze onderbrekingen verhogen zelfs de productiviteit. Ze laden de batterijen op, brengen frisse zuurstof naar het hoofd en stimuleren creatief denken.

De kantoorhond als brug tussen collega’s

Barry is de hond van Nathalie. Maar hij brengt ook iedereen samen. De werkvloer wordt menselijker, spontaner en leuker. Nu zat dat sowieso al wel goed op de Jubel-redactie, maar Barry voegt net dat vleugje extra teamspirit toe. En eerlijk gezegd, ik denk dat hij dat zelf ook weet. Want hij weet de collega’s hier toch wel makkelijk rond zijn poot te winden. Het toont wel aan dat een kantoorhond vooral in een kleiner team goed zal werken. In een bedrijf waar alles wat informeler verloopt, waar de hiërarchie niet al te strak is. Anderzijds kan in een groot bedrijf een kantoorhond misschien de perfecte aanleiding zijn om eindelijk eens een praatje te slaan met die collega van een andere afdeling. Zo verbeter je de interne communicatie tussen de verschillende divisies.

Ook als ijsbreker voor nieuwkomers is een kantoorhond sowieso een garantie op succes.

Niet iedereen houdt van honden

Iedereen houdt van Barry. Maar let op, niet iedereen houdt van honden. Sommige collega’s hebben misschien een allergie, anderen zijn bang, en nog anderen vinden het gewoon ongepast. Ook die collega’s moeten hun stem kunnen laten horen. Een kantoorhond is dus geen vanzelfsprekendheid. Het vraagt overleg, afspraken en wederzijds respect. De hond mag geen verplichting worden, noch voor het team, noch voor het dier.

Een positief imago (maar laat dat niet de reden zijn)

Een kantoorhond? Je krijgt er ongetwijfeld een hip, warm imago door: een bedrijf dat een hond toelaat, straalt menselijkheid, flexibiliteit en welzijn uit. Klanten glimlachen. Sollicitanten vragen bij het kennismakingsgesprek naar de naam van de viervoeter. Maar laat het nooit de drijfveer zijn. Als je enkel een hond toelaat voor de likes, mis je de essentie. De voordelen zijn reëel, maar het welzijn van mens én dier moet altijd voorop staan.

Het welzijn van de kantoorhond voorop

Vanzelfsprekend staat het welzijn van de kantoorhond zelf voorop. Honden zijn sociale dieren. Voor een hond zelf kan het dus een plus zijn om kantoorhond te worden. Alleen thuis zitten is voor veel honden immers een bron van stress, met alle gevolgen van dien. Een dagje mee naar kantoor biedt dan een wereld van verschil. Nieuwe geuren, mensen, ritmes stimuleert hun sociale vaardigheden en mentale gezondheid.

Maar ook hier geldt: niet elke hond vindt een kantoor een fijne plek. Voor nerveuze honden die snel overprikkeld zijn, kan de kantoordrukte te veel zijn. Ook voor bange dieren kan het overweldigend zijn. Houd je kantoorhond dus goed in de gaten. Zorg voor een rustplek. Bied water, beweging, aandacht. En als je merkt dat je hond liever thuis blijft, wees dan zo verstandig om hem die rust te gunnen.

Lang leve Barry

Ik geef het graag toe. Ik heb een serieuze boon voor Barry. Barry is er niet elke dag bij. Maar de dagen dat hij hier rond kwispelt zijn toch extra leuk. En op thuiswerkdagen mis ik hem wel een beetje. Al kan ik thuis knuffelen met mijn pluizige thuiswerkcollega’s Charly en Emmi, onze cavia’s. Gelukkig mag Barry dan thuiswerken met zijn baasje.

Dus, beste mede-juristen: wie weet past zo’n harige viervoetige collega ook binnen uw team. Wees nieuwsgierig. Waag de sprong. En wie weet wordt u morgenochtend niet begroet door een chagrijnige printer, maar door een natte neus en een vrolijk kwispelende staart. Wat een heerlijk vooruitzicht.

En voor wie al een kantoorhond heeft: Morgen is het Werelddierendag, de perfecte gelegenheid om jullie kantoorheld eens extra in de watten te leggen.

Wim Putzeys, Hoofdredacteur Jubel

Lees hier andere columns en artikels.

Recente vacatures

Jurist
Ondernemingsrecht Vennootschapsrecht
2 jaar
Oost-Vlaanderen
Jurist
Ondernemingsrecht Vennootschapsrecht
0-1 jaar
Oost-Vlaanderen
Coördinator opleidingen
3 - 7 jaar
Antwerpen

Aankomende events

Blijf op de hoogte

Schrijf je in voor de nieuwsbrief

0 Reacties

0 reacties

Een reactie versturen

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *